Spotkanie z pisarzem Janem Grzegorczykiem

Kolejnym owocem współpracy opalenickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Opalenica było spotkanie sekcji literacko-filmowej z pisarzem Janem Grzegorczykiem, autorem bestsellerowej trylogii „Przypadków księdza Grosera”, które odbyło się 2 grudnia w czytelni biblioteki.

Jak się okazało, Grzegorczyk potrafi intrygująco opowiadać nie tylko w książkach, ale też podczas spotkań z czytelnikami. . Opalenickich słuchaczy uraczył całą serią barwnych anegdot, które uzbierał podczas spotkań z Romanem Brandstaetterem, o. Janem Górą, bądź ks. Janem Twardowskim. Zdradził nie tylko tajniki warsztatu pisarskiego, ale też przedstawił swoją wizję etyki chrześcijańskiej, w której centralnym punktem jest zawsze grzesznik, im większy, tym zasługujący na większe miłosierdzie. Dlatego też – przyznał – w jego twórczości świętość miesza się z grzechem, zaś każdy bohater jest zdolny zarówno do rzeczy wielkich i dobrych, jak i okrutnych.

Każdy z nas jest oddzielnym wszechświatem, z odrębną historią, innymi przekonaniami, inną hierarchią wartości. Nie wolno nas wciskać w jeden uniwersalny mundurek. I Bóg to doskonale rozumie – chyba właśnie te słowa najlepiej charakteryzują jego barwną, intrygującą i budzącą gorące dyskusje twórczość.

Na deser gość popisał się także talentem wokalnym, wykonując przy akompaniamencie gitary jedną z pieśni Bułata Okudżawy.